En massiv og fyldig vin med noter af eksotiske krydderier og moden frugt i smagen. Den er silkeblød med masser af mørke bær samt bløde men alligevel kraftige tanniner. En fantastisk vin fra Colchagua Valley der har fået imponerende scores i alverdens vintidsskrifter.
Vinens stil
Vine med mørk frugt så som brombær, solbær og mørke kirsebær. Som oftes vine med nogen tannin som følge af fadlagring på nye egetræsfade. Vinen er tilmed krydrede og aromatiske ex. med peber, enebær, lakrids og tørrede urter.
Agustín Huneeus og hans søn Agustín Francisco Huneeus har, siden de grundlagde Veramonte Estate i 1990, været med til at revolutionere den chilenske vinindustri og især kvaliteten af chilensk vin.
Ca. 1.000 hektar af de ialt 11.000 hektarer er plantet med vinstokke. Resten forbliver grønt område for at bevare dyrelivet og samtidig mindske behovet for sprøjtemidler. Vinmarkerne bliver således dyrket organisk. Udover Christian Aliaga, der har stået for gårdens vinproduktion i 8 år, får Veramonte hjælp af Paul Hobbs og Alvaro Espinoza. Poul Hobbs er kendt for sine evner med Pinot Noir og Chardonnay mens Espinoza bidrager med sin viden om biodynamisk og organisk landbrug.