Kontakt os gerne for et uforpligtende tilbud på større bestillinger.
- Home
- Italiensk Rødvin
- Trambusti Gonfalone Chianti DOCG
Leveringsomkostninger og rabatkoder tilføjes ved kassen
Prices are currently displayed in DKK (Denmark)
Select a new currency and country below
Gonfalone er en klassisk og umiddelbar Chianti, som rummer alt det, man elsker ved en god italiensk rødvin: Frugt, friskhed og karakter. Vinen kommer fra det historiske Chianti-område mellem Firenze og Siena – et område, der i generationer har været kendt for sine fremragende vine.
Fremstillet af 100% Sangiovese-druer dyrket på ler- og mergelholdig jord. Vinen modnes kortvarigt på flaske, hvilket bevarer dens livlige frugt og balancerede friskhed. Farven er klart rubinrød, og duften byder på noter af røde bær og lette krydderier. Smagen er tør, harmonisk og rundes af med bløde tanniner og en frisk syre.
Gonfalone Chianti er perfekt til det italienske og det danske køkken – især retter med grillet kød, pastaretter med tomat, pizza og lagrede oste. Serveres ved 16–18°C for optimal smagsoplevelse.
For at købe vin og spiritus hos Glad for vin skal du være over 18 år.
Er du over 18 år?
Kontakt os gerne for et uforpligtende tilbud på større bestillinger.
Flasker op til 150 kr.: Minimum 60 flasker
Flasker over 150 kr. Minimum 30 flasker
Bemærk venligst, at storkøbspriser ikke gælder for alle vine eller for varer, der allerede er på tilbud. Kontakt os, og vi hjælper dig med at finde den bedste løsning.