Kontakt os gerne for et uforpligtende tilbud på større bestillinger.
Leveringsomkostninger og rabatkoder tilføjes ved kassen
Prices are currently displayed in DKK (Denmark)
Select a new currency and country below
Vista Alegre 10 Års Medium Dry Port – 50 cl
Vista Alegre 10 Års Medium Dry er en fremragende portvin fra det velrenommerede Vista Alegre-hus, som har specialiseret sig i at producere portvine af høj kvalitet i Douro-dalen i Portugal. Denne portvin har en mellemting mellem sød og tør stil, hvilket gør den til en alsidig og sofistikeret drik, som appellerer til dem, der foretrækker en balanceret smagsprofil. Vista Alegre Medium Dry er lagret i 10 år på egefade og tilbydes her i en praktisk 50 cl-flaske, perfekt til mindre selskaber eller som en gave.
Producenten:Vista Alegre er en del af Vallegre, et familiedrevet firma, der har dybe rødder i Douro-regionens vintraditioner. Deres vinmarker er placeret på de terrasserede skråninger ved Douro-floden, hvor druerne modnes under optimale betingelser. Huset er kendt for at kombinere traditionelle metoder med moderne teknikker for at skabe portvine af udsøgt kvalitet.
Lagring og fremstilling:Vista Alegre 10 Års Medium Dry er fremstillet af en nøje udvalgt blanding af druer fra Douro-dalen, herunder klassiske sorter som Touriga Nacional, Touriga Franca og Tinta Roriz. Efter gæringen lagres vinen i gennemsnitligt 10 år på egefade, hvor den gennemgår en langsom oxidationsproces. Dette giver portvinen sin karakteristiske gyldne nuance og en kompleks smagsprofil, der balancerer friskhed og tørre, nøddeagtige nuancer.
Smagsnoter:Vista Alegre 10 Års Medium Dry har en flot gylden farve med ravfarvede toner. Næsen er elegant og fyldt med aromaer af tørret frugt, ristede nødder og et strejf af appelsinskal. Man fornemmer også en let krydret karakter med noter af eg og vanilje, som stammer fra lagringen på træfade. På ganen er den medium tør med en flot balance mellem syre og sødme, hvilket skaber en harmonisk smagsoplevelse. Smagen byder på nuancer af tørrede abrikoser, valnødder og figner, og eftersmagen er lang og behagelig med en let frugtsyre, der giver vinen friskhed.
Madparring:Vista Alegre 10 Års Medium Dry er en yderst alsidig portvin, der passer godt til mange forskellige retter. Den er ideel som en aperitif, serveret let afkølet sammen med nødder, tørret frugt eller skiver af iberisk skinke. Den fungerer også glimrende sammen med modne oste, især hårde oste som Manchego eller Comté. Til dessert kan den nydes med frugttærter, nøddekager eller endda chokoladebaserede desserter, hvor dens lette sødme og nøddeagtige toner skaber en harmonisk parring.
Servering:Vista Alegre 10 Års Medium Dry bør serveres let afkølet, omkring 12-14°C, for at fremhæve dens friske og tørre karakter. Den kommer i en praktisk 50 cl-flaske, som gør den velegnet til mindre selskaber eller som en del af en vinsmagning. Vinen kan drikkes nu og vil også kunne holde sig i flere uger efter åbning, hvis den opbevares korrekt med en vinprop.
Konklusion:Vista Alegre 10 Års Medium Dry er en smagfuld og afbalanceret portvin, der tilbyder en subtil kombination af sødme og tørre noter. Den er perfekt til dem, der foretrækker en lettere og mindre sød portvin, men stadig ønsker kompleksitet og dybde i smagen. Med sin alsidighed og elegante smagsprofil er den et fremragende valg til både aperitif og dessert, og den praktiske 50 cl-flaske gør den let at nyde i mindre mængder eller dele med venner.
Portvinshuset Vallegre ejes af Cunha Barros familien, der gennem fire generationer har været dybt engageret i portvinsproduktion. Familiens aktiviteter udspringer primært fra Quinta Vista Alegre, der ligger dybt inde i Dourodalen ved byen Pinhão. Quintaens vinmarker dækker et areal på omkring 55 hektarer beplantet med regionens bedste druesorter, bl.a. Touriga Nacional, Touriga Franca, Roriz og Tinto Cão. Vinstokkene er meget gamle, enkelte er tæt ved 100 år.På Quinta Vista Alegre anven...
Læs mereFor at købe vin og spiritus hos Glad for vin skal du være over 18 år.
Er du over 18 år?
Kontakt os gerne for et uforpligtende tilbud på større bestillinger.
Flasker op til 150 kr.: Minimum 60 flasker
Flasker over 150 kr. Minimum 30 flasker
Bemærk venligst, at storkøbspriser ikke gælder for alle vine eller for varer, der allerede er på tilbud. Kontakt os, og vi hjælper dig med at finde den bedste løsning.